DOŠAŠĆE I BOŽIĆ 2016.
U vremenu došašća ZORNICE se slave svaki dan ujutro u 06.00h osim nedjeljom.
SVETE MISE preko tjedna su u 06:00, 08:30 i 18:30 sati.
Dok traju zornice NEMA MISE U 07:00 sati
SVETE MISE NEDJELJOM PO RASPOREDU.
NAPOMINJEMO OBAVIJEST ZA CIJELU GODINU
PRODUŽETAK POTPUNOG OPROSTA NA TRSATU
Naše Svetište je u 2017. godini povlašteno OPROSNO MJESTO u kojem se može dobiti POTPUNI OPROST SVAKI DAN.
Produžetak Godine Milosrđa za naše Svetište Gospe Trsatske je od svetkovine Krista Kralja 20.11.2016. do iduće svetkovine Krista Kralja točnije 26.11.2017.
Razlog ove posebne odluke je što naše Svetište iduće godine slavi 650. obljetnicu dolaska čudotvorne slike Majke Milosti na Trsat, kao dar pape Urbana V., 1367. godine.
Ova visoka obljetnica privući će povećani broj hodočasnika kojima će ovom odlukom biti olakšano dobivanje potpunog oprosta za sebe ili za svoje pokojne.
KAKO DOBITI POTPUNI OPROST?
Pojasnimo još jednom Crkveni nauk o oprostima:
Svaki teški grijeh ima dvostruku posljedicu: raskida naše zajedništvo s Bogom i lišava nas vječnog života. Oproštenje od vječne kazne ostvaruje se oprostom od krivnje i obnovom zajedništva s Bogom po sakramentu ispovijedi.
Pored vječne kazne postoji i ona koju nazivamo vremenitom kaznom od koje se vjernik treba očistiti bilo na zemlji bilo poslije smrti u stanju nazvanom čistilištem.
Oprost je dakle otpuštenje vremenite kazne za grijehe kojih je krivnja već otpuštena po sakramentu ispovijedi.
Naglasimo kako ove dvije kazne nisu Božja osveta, već posljedica same naravi grijeha.
Oprost se dobiva po Crkvi koja se snagom vlasti „vezivanja i odrješivanja“ koju je primila od Isusa Krista, zauzima za kršćanina otvarajući mu riznicu zasluga Krista i svetaca da od Oca milosrđa dobije otpuštenje vremenitih kazni za grijehe. Crkva time želi ne samo doći u pomoć kršćaninu, već ga potaknuti na djela pobožnosti, pokore i ljubavi.
Da bi netko bio u stanju dobiti oprost mora biti kršten, neizopćen i u stanju milosti nakon što je ispunio propisane uvjete za primanje oprosta, te imati iskrenu nakanu steći oprost i izvršiti naložena djela.
Potpuni oprost vremenite kazne za grijehe koji se može dobiti jednom u danu može se odnositi na vlastite grijehe, ali i na duše pokojnih. Da bi se primio oprost, Crkva upozorava da je potrebno uz prolaz kroz jubilejska vrata Bazilike:
1. Sakramentalna ispovijed– može biti i tjedan prije nego se želi primiti oprost.
2. Euharistijska pričest– na dan kada se želi primiti oprost.
3. Molitva na papinu nakanu – Vjerovanje, Oče naš i pobožan zaziv Blaženoj Djevici Mariji, na dan kada se želi primiti oprost i Slava Ocu.
4. Izvršiti djelo naznačeno za potpuni oprost
5. Isključiti svaku naklonost grijehu, makar bio i lak.
DNEVNO svaki vjernik može dobiti jedan POTPUNI OPROST.
Oprost može biti djelomičan ili potpun. Oprost je DJELOMIČAN ako nedostaje potpuno odricanje (5.), a ispunjeni su svi ostali uvjeti.
NARAVNO, VRSTA STEČENOG OPROSTA OSTAJE TAJNA POZNATA SAMO BOGU.
Neka Gospodin po zagovoru Majke Božje Trsatske svima udjeli obilje svojih milosti.